Meny Stäng
Du måste ange ett sökord.
Sök

Din inre styrka aktiveras (DISA) - om metoden


Vill du hjälpa de ungdomar du arbetar med att hitta strategier som hjälper dem att hantera vardagen, och som belyser och stärker deras positiva sidor?

Forskning visar att DISA-metoden minskar depressiva symtom och stärker ungdomars självskattade hälsa. Målgruppen är från årskurs sju och uppåt.

De blir medvetna om hur de tänker och vad de gör, och hur detta påverkar det egna måendet. Kunskapen stärker individen och ger var och en möjligheten att till större del påverka det egna måendet på ett positivt sätt.

Kontakt och utbildningar

Aktuella utbildningar (Lärandekalendern)

Håkan Carlsson
DISA-instruktör
070-610 17 20
hakan.karlsson@rjl.se

Nätverket för DISA-instruktörer

De personer som har gått DISA-gruppledarutbildningen kommer att kunna ingå i nätverket vilket ska bidra till att stärka rollen som handledare. Nätverket ska fungera som:

  • ett forum för möten och erfarenhetsutbyte
  • informationsflöde kring forskning och statistik inom psykisk hälsa
  • plattform för samarbete
  • möjlighet till fortbildning

Gruppledare i Jönköpings län

Aneby

Noomi Axelsson
noomi.axelsson@aneby.se

Sofie Thuresson
sofie.thuresson@aneby.se

Eksjö

Jenny Egebäck
jenny.egback@eksjo.se

Sandra Lindström
sandra.lindstrom@eksjo.se

Mats Gränne
mats.granne@eksjo.se

Hanna Utterström
hanna.utterstrom@eksjo.se

Sofia Jobs
sofia.jobs@eksjo.se

Evelina Storm
evelinastorm85@hotmail.com

Gislaved

Ann-Kristin Wilhelmsson
annwil@edu.gislaved.se

Claudia Pflügler
claudia.plugler@edu.gislaved.se

Helena Gustavsson
helgus@edu.gislaved.se

Berit Danielsson
berit.danielsson@gislaved.se

Niclas Vestlund
niklas.vestlund@gislaved.se

Gnosjö

Ingrid Banati Garbac
ingrid.banatigarbac@edu.gnosjo.se

Annica Boberg
annica.boberg@edu.gnosjo.se

Jennie Ewaldén
jennie.ewalden@gnosjo.se

Sandra Waerland
sandra.waerland@hotmail.com

Habo

Christina Ohlson
christina.olsson@habokommun.se

Ulrika Ohlsson
ulrika.ohlsson@habokommun.se

Linnea Dalteg
linnea.dalteg@habokommun.se

Eva-Marie Clausén
eva-marie.clausen@habokommun.se

Johanna Lundell
johanna.lundell@habokommun.se

Malin Olsson
malin.olsson@habokommun.se

Emma Sand
emma.sand@habokommun.se

Linus Sandberg
linus.sandberg69@habokommun.se

Liselotte Carlson
lise-lotte.carlson@habokommun.se

Jönköping

Marita Fredriksson
marita.fredriksson@jonkoping.se

May Gunn Lilja
may.lilja@gmail.com

Agneta Malm
agneta.malm1@jonkoping.se

Saskia Samuelsson
saskia.samuelsson@jonkoping.se

Anneli Berntsson
anneli.berntsson@jonkoping.se

Sainabou Jeng Daffeh
sainabou.daffeh@outlook.com

Mullsjö

Maria Jonsson
skolskoterskan.maria.jonsson@mullsjo.se

Illona Mattsson
Ilona.Mattsson@mullsjo.se

Anna-Lena Wikström
anna-lena.wikstrom@mullsjo.se

Nässjö

Carina Engberg
carina.engberg@nassjo.se

Therese Hanell
therese.hanell@nassjo.se

Anna-Carin Mähler-Sandstedt
anna-carin.mahlersandstedt@nassjo.se

Madeleine Sundhall
madeleine.sundhall@nassjo.se

Petra Eliasson
petra.eliasson@nassjo.se

Frida Eriksson
frida.ericsson@nassjo.se

Marie Albinsson
marie.albinsson@nassjo.se

Sofi Hägg
sofi.hagg@nassjo.se

Alexandra Sundhall
alexandra.sundhall@nassjo.se

Maria Barkström
maria.barkstrom@nassjo.se

Catarina Andersson
catarina.andersson@nassjo.se

Sävsjö

Ammi Hylander
annmari.hylander@savsjo.se

Inger Whist
inger.wisth@savsjo.se

Emma Johansson
emma.johansson5@savsjo.se

Anna Färg
anna.farg@savsjo.se

Ramadan Idriz
ramadan.idriz@savsjo.se

Tranås

Bodil Johansson
bodil.johansson@tranas.se

Erika Victorin
erika.viktorin@tranas.se

Martin Palmqvist
martin.palmqvist@va.tranas.se

Cajsa Gustavsson
cajsa.gustafsson@tranas.se

Lotta Lindvall
lotta.lindvall@tranas.se

Åsa Lundquist
asa.lundquist@tranas.se

Värnamo

Jennie Martinsson
jennie.m.martinsson@edu.varnamo.se

Malena Johansson
malena.e.johansson@varnamo.se

Sofia Jarl
sofia.jarl@varnamo.se

Anette Svensson
anette.a.svensson@rjl.se

Charlotta Alfsdotter
charlotte.alfsdotter@varnamo.se

Sara Skarstedt
sara.g.skarstedt@varnamo.se

Emelie Lundahl
emelie.v.lundahl@varnamo.se

Helen Gustafsson
helen.gustafsson@rjl.se

Erika Svenningsson
erika.svenningsson@rjl.se

Ingmari Axelsson
ingmar.axelsson@varnamo.se

Kushtrim Brahimi
kushtrim.c.brahimi@varnamo.se

Juha Kurttio
juha.j.kurttio@varnamo.se