Navigera till sidans huvudinnehåll

Kommunsamverkan

Sektion folkhälsas uppdrag

I dagsläget ser organisationen för arbetet med folkhälsa, jämlik hälsa och hållbar utveckling olika ut mellan kommunerna vad gäller styrning, ledning, finansiering och ansvariga tjänstepersoner. Det har t.ex. blivit vanligare med råd som hanterar arbete kring hållbarhet, att uppnå de globala målen i Agenda 2030 med mera, vilket även innefattar folkhälsa och jämlik hälsa.

Varje kommun har en samverkanspart från sektion folkhälsa vilken tillsammans med kollegor inom sektionen och i samverkan med kommunerna erbjuder stöd utifrån kommunernas behov.

Kontaktperson för samverkan med länets kommuner

Aneby
Ida-Klara Johansson
ida-klara.johansson@rjl.se
070- 590 56 05

Eksjö
Vakant

Gislaved
Eva Timén
eva.timen@rjl.se
010-242 41 88

Gnosjö
Ida Erixon
ida.erixon@rjl.se
010-242 42 05

Habo
Lena Hedin 
lena.hedin@rjl.se
076-1174527

Jönköping
Paula Bergman
paula.bergman@rjl.se
010-242 42 11

Ida-Klara Johansson
ida-klara.johansson@rjl.se
070- 590 56 05

Mullsjö
Vakant

Nässjö
Atanas Petkovski
atanas.petkovski@rjl.se
010-242 42 13

Sävsjö
Charlotte Jerkelund
charlotte.jerkelund@rjl.se
010-242 41 77

Tranås
Birgitta Ekeberg
birgitta.ekeberg@rjl.se
010-242 41 73

Vaggeryd
Erica Rang
erica.rang@rjl.se
073- 071 45 32

Vetlanda
Maria List Slotte
maria.list.slotte@rjl.se
010-242 41 87

Värnamo
Maria Haveland
maria.haveland@rjl.se
010-242 40 57