Meny Stäng
Du måste ange ett sökord.
Sök

Kontaktpersoner och rehabkoordinatorer


Processledare

Ann-Britt Ekvall
Processledare
Regionledningskontoret, Folkhälsa och sjukvård
Adress: Region Jönköpings län, Box 1024, 551 11 Jönköping
010-242 41 37, 070-612 41 37 
ann-britt.ekvall@rjl.se

Susanne Leander
Processledare Jönköpings och Värnamo primärvårdsområde samt verksamhetsområde Psykiatri och rehabilitering
Adress: Höglandssjukhuset Eksjö, Hus 18, 575 81 Eksjö
072-519 46 47
susanne.leander@rjl.se

Astrid Nordvall Persson
Processledare Höglandets och Värnamo primärvårdsområde samt verksamhetsområde Kirurgisk vård och Medicinsk vård
Adress: Höglandssjukhuset Eksjö, Hus 18, 575 81 Eksjö
073-056 87 37
astrid.nordvall.persson@rjl.se

Rehabkoordinatorer vårdcentral Höglandet

Aneby kommun

Aneby vårdcentral
Birgitta Brengdahl 010-243 38 00
birgitta.brengdahl@rjl.se

Eksjö kommun

Eksjö vårdcentral, Eksjö vårdcentral Kvarnap filial och Eksjö vårdcentral Mariannelund filial
Ewa Maria Nelander 010-243 73 85
ewamaria.nelander@rjl.se

Nässjö kommun

Bodafors vårdcentral
Linda Hagman 010-243 37 24
linda.hagman@rjl.se

Nyhälsan Bräcke Diakoni Nässjö
Linn Högberg 010-243 39 35
linn.hogberg@rjl.se

- Nyhälsan Bräcke diakoni Forserum filial 
Rebekah Svalbring 010-243 39 73
rebekah.svalbring@rjl.se

Nässjö läkarhus
Malin Eidehall 010-243 28 08
malin.eidehall@rjl.se

Nässjö vårdcentral
Britt-Inger Allgurin 010-243 30 22
britt-inger.allgurin@rjl.se

Sävsjö kommun

Theresé Krig 010-243 86 70
therese.krig@rjl.se

- Sävsjö vårdcentral Vrigstad filial
Elin Friman 010-243 88 35
elin.friman@rjl.se

Tranås kommun

Läkarhuset i Tranås
Monika Karlsson
monika.karlsson@rjl.se

Tranås vårdcentral
Ingela Billevik 010-243 98 27
ingela.billevik@rjl.se

Lill Söderström (kontaktperson) 010-243 98 27
lill.soderström@rjl.se

Vetlanda kommun

Unicare vårdcentral Vetlanda
Emma Hektor 010-243 26 14, 073-075 81 80
emma.hektor@rjl.se

Landsbro vårdcentral
Sofia Karlsson 010-243 25 11, 010-243 25 26
sofia.v.karlsson@rjl.se

Vetlanda vårdcentral
Sandra Andersson 010-243 20 38
sandra.a.andersson@rjl.se

Johanna Wahlfridsson 010-243 22 49
johanna.wahlfridsson@rjl.se

Vårdcentralen Aroma
Ulla-Pia Karlsson 010-243 27 84
ulla-pia.karlsson@rjl.se

Anders Henriksson 010-243 27 84
anders.henriksson@rjl.se

Rehabkoordinatorer Höglandssjukhuset

Psykiatriska mottagning, Nässjö
Lena Petersson 010-243 36 06
lena.a.petersson@rjl.se

Psykiatriska mottagningen, Tranås
Susanne Nilsson 010-243 97 12 
susanne.j.nilsson@rjl.se

Psykiatriska mottagningen, Vetlanda
Ann-Kristin Karlsson 010-243 23 25
ann-kristin.karlsson@rjl.se

Psykiatriska mottagningen, Eksjö
Emma Ekegren 010-243 79 31 
emma.ekegren@rjl.se

Ortopedkliniken, Eksjö
Astrid Nordvall Persson 010-243 72 54
astrid.nordvall.persson@rjl.se

Christina Giboson 010-243 72 54
christina.giboson@rjl.se

Medicin- och geriatrikkliniken, Eksjö
Helen Forsell 010-243 72 91
helen.forsell@rjl.se

Rehabmedicinska kliniken, dagrehab Nässjö
Lena Björnholm 010-243 30 78
lena.bjornholm@rjl.se

Rehabkoordinatorer vårdcentral Jönköpingsområdet

Bankeryds vårdcentral
Jacqueline Gustafsson 010-242 38 33
jacqueline.gustafsson@rjl.se  

Gränna vårdcentral
Susanne Höglund 010-242 49 71
susanne.i.hoglund@rjl.se

Habo vårdcentral
Emma Darwall 010-242 48 47 - patienter med födelsedag 1-15
emma.darwall@rjl.se

Lotta Pollack 010-242 48 12 - patienter med födelsedag 16-31
charlotta.pollack@rjl.se

Hälsans vårdcentral 1
Helena Gustafsson 010-242 54 73
helena.gustafsson@rjl.se

Hälsans vårdcentral 2
Ramona Lindberg 010-242 58 74
ramona.lindberg@rjl.se

Kungshälsans vårdcentral
Sara Nyman 010-242 35 57
sara.nyman@rjl.se

Lokstallarna Bräcke diakoni
Hanna Ottevik 010-242 89 17
hanna.ottevik@rjl.se

Läkarhuset Huskvarna filial
Caroline Ekström 010-242 82 33
caroline.ekstrom@rjl.se

Läkarhuset Öster, Läkarhuset Väster filial och Läkarhuset Torsvik filial
Annelen Dahl 010-242 82 34
annelen.dahl@rjl.se

Mullsjö vårdcentral
Sofia Karlsson 010-242 47 45
sofia.a.karlsson@rjl.se

Norrahammars vårdcentral
Kerstin Prahl-Lindblad 010-242 39 33 - arbetar deltid
kerstin.prahl.lindblad@rjl.se

Anna Fagerberg 010-242 39 16
anna.fagerberg@rjl.se

Rosenhälsans vårdcentral
Jennifer Israelsson 010-242 96 63
jennifer.israelsson@rjl.se

Rosenlunds vårdcentral
Elin Evaldsson 010-242 44 89
elin.evaldsson@rjl.se

Råslätts vårdcentral
Kristina Arvidsson 010-242 37 28
kristina.arvidsson@rjl.se

Tenhults vårdcentral
Jennifer Israelsson 010-242 96 63
jennifer.israelsson@rjl.se

Wasa vårdcentral
Johannes Edlund 010-242 88 02
johannes.edlund@rjl.se

Wetterhälsan
Anni Ljusegren, Cecilia Klaesson och Lotta Fischer
010-242 66 91
rehabkoordinator.wetterhalsan@rjl.se

Öxnehaga vårdcentral
Eva Svensson 010-242 36 34
eva.svensson@rjl.se

Rehabkoordinatorer Länssjukhuset Ryhov

Psykiatrisk mottagning, team 1 och 2
Emmie Paulin 010-242 33 16
emmie.paulin@rjl.se 

Psykiatrisk mottagning, team 3 och 4
Ingemar Gahne 010-242 32 96
ingemar.gahne@rjl.se

Beroendemottagningen
Kerstin Andrén (kontaktperson) 010-242 32 88
kerstin.andren@rjl.se

Medicinkliniken
Ann Leijon 010-242 34 78
ann.leijon@rjl.se

Reumatologen
Anne-Marie Gustafsson 010-242 20 62
anne-marie.gustafsson@rjl.se

Onkologklinken, cancervården
Anna-Lena Nordlund 010-242 62 32
anna-lena.nordlund@rjl.se

Ulrika Grahnat 010-242 32 82
ulrika.grahnat@rjl.se

Ortopedmottagningen
Anna Sandström Löf 010-242 69 96
anna.sandstrom.lof@rjl.se

Rehabiliteringsmedicinska kliniken
Maria Björn Junvik 010-242 26 08
maria.bjorn.junvik@rjl.se

Ulrika Ostenfeldt 010-242 26 07
ulrika.ostenfeldt@rjl.se

Rehabkoordinatorer vårdcentral Värnamoområdet

Gislaveds vårdcentral och Gislaveds vårdcentral filial Anderstorp
Marie-Louise Klang 010-244 28 88
marie-louise.klang@rjl.se

Gislehälsan
Jenny Niklasson 010-244 29 35
jenny.niklasson@rjl.se

Gnosjö vårdcentral
Mikael Kalin 010-244 80 07 - nås enklast tisdag och onsdag
mikael.kalin@rjl.se

Rydaholms vårdcentral
Johanna Skoogh - arbetar partiellt med begränsade arbetsuppgifter, nås via mail
johanna.skoogh@rjl.se

Skillingaryds vårdcentral
Maria Weber 010-244 03 24 (onsdagar, övrig tid via receptionen 010-244 03 01)
maria.weber@rjl.se

Smålandsstenars vårdcentral och Smålandsstenars vårdcentral Reftele filial
Caroline Bergman 010-244 22 55
caroline.bergman@rjl.se

Unicare Apladalens vårdcentral
Maria Andersson 010-244 08 11
maria.c.andersson@rjl.se

Vaggeryds vårdcentral
Sandra Ekeberg Gosse 010-244 05 75 
sandra.ekeberg.gosse@rjl.se

Vråens vårdcentral
Johanna Skoogh - arbetar partiellt med begränsade arbetsuppgifter, nås via mail
johanna.skoogh@rjl.se

Väster vårdcentral
Frida Fridsäll 010-244 82 80
frida.fridsall@rjl.se

Rehabkoordinatorer Värnamo sjukhus

Medicinkliniken
Linda Westlund 010-244 88 65
linda.a.westlund@rjl.se

Ortopedkliniken
Lena Oskarsson 010-244 78 33 (måndag, onsdag och fredag kl 13-16)
lena.oskarsson@rjl.se

Psykiatrisk mottagning 1 och 2 samt psykosteamet
Carina Karlsson 010-244 97 26
carina.karlsson@rjl.se

Larisa Sitarevic 010-244 97 74
larisa.sitarevic@rjl.se

Rehabmedicinska kliniken, dagrehab Värnamo
Ulrika Ostenfeldt 010-242 26 07
ulrika.ostenfeldt@rjl.se