Stäng sök Stäng
Du måste ange ett sökord.
Sök

Kontaktpersoner för palliativ vård


Palliativa vårdenheter:

SSIH, Höglandssjukhuset Eksjö

Vid akuta frågor på jourtid hänvisas till primärvårdens beredskapsjour. Då det gäller intratekal smärtlindring kontakta anestesijour på Höglandssjukhuset i Eksjö.

ssih.eksjo@rjl.se

Telefon: 010-243 63 00
Telefontid vardagar 07:45-17:00 (stängt 12-13)

Fax: 010-243 63 07

Adress:
SSIH
Höglandssjukhuset Eksjö, hus 8
571 81 Eksjö

Kontaktpersoner

Överläkare
Ralf Wenzel
ralf.wenzel@rjl.se

Sjuksköterskor
Marita Nilsson
marita.i.nilsson@rjl.se

SSIH, Länssjukhuset Ryhov

ssih.jonkoping@rjl.se

Telefon: 010-242 59 80
Telefontid vardagar 07:45-17:00 (stängt 12-13)

Fax: 010-242 32 43

Adress: 
SSIH, palliativ vård Jönköping
Geriatriska kliniken, hus F4, plan 7
Länssjukhuset Ryhov
551 85 Jönköping

Kontaktpersoner

Överläkare
Kristina Gustafsson
kristina.el.gustafsson@rjl.se

Anders Ström
anders.strom@rjl.se

Sjuksköterskor
Annika Lindholm
annika.lindholm@rjl.se

Catarina Carlsson
catarina.carlsson@rjl.se

Evelina Kilander
evelina.kilander@rjl.se

Helena Janzelius
helena.janzelius@rjl.se

Marie-Louise Johansson
marie-louise.a.johansson@rjl.se

Sofi Strang
sofi.strang@rjl.se

SSIH, Värnamo sjukhus

Vid akuta frågor på jourtid hänvisas till primärvårdens beredskapsjour eller vid behov även till anestesijouren på Värnamo sjukhus.

ssih.varnamo@rjl.se

Telefon: 010-244 82 90
Telefontid vardagar 07:45-17:00 (stängt 12-13)

Adress:

SSIH
Värnamo sjukhus
331 85 Värnamo

Kontaktpersoner

Överläkare
Anna Ekelund
anna.ekelund@rjl.se

Jacob Lober
jacob.lober@rjl.se

Alteia Gabor
alteia.gabor@rjl.se

Sjuksköterskor
Martina Kent
martina.kent@rjl.se

Helene Englund
helene.englund@rjl.se

Anna Martinsson
anna.martinsson@rjl.se

Karen Ulvatne
karen.ulvatne@rjl.se

Johan Andersson
johan.andersson@rjl.se

Kontaktpersoner för palliativ vård inom Habo, Jönköping och Mullsjö kommun

Jönköping

Bankeryds vårdcentral

Susann Dahlström
susann.dahlstrom@rjl.se

Bräcke Diakoni vårdcentralen Lokstallarna

Anna-Lena Fornander
anna-lena.fornander@rjl.se

Gränna vårdcentral

Helén Johnsson
helen.johnsson@rjl.se

Läkarhuset i

AnnMarie Edwardsson
annmarie.edvardsson@rjl.se

Charlotte Boström
charlotte.boström@rjl.se

Hälsans vårdcentral 1

Annika Svensson
annika.svensson@rjl.se

Hälsans vårdcentral 2

IngMarie Hinas-Axelsson
ingmarie.hinas-axelsson@rjl.se

Kungshälsans vårdcentral

Gerd Olofsson
gerd.olofsson@rjl.se

Norrahammars vårdcentral

Tarja Calmviken
tarja.calmviken@rjl.se

Elizabeth Carlsson Viberg
elizabeth.viberg.carlsson@rjl.se

Rosenhälsans vårdcentral

Suzane Daag Fransson
suzane.daag.fransson@rjl.se

Carina Odin
carina.odin@rjl.se

Rosenlunds vårdcentral

Annika Philqvist
annika.philqvist@rjl.se

Råslätts vårdcentral

IngMarie Svensson
ingmarie.svensson@rjl.se

Tenhults vårdcentral

Elisabeth Karlsson
elisabeth.karlsson@rjl.se

Eva Örnskog
eva.ornskog@rjl.se

Wetterhälsan

Catharina Svensson
catharina.svensson@rjl.se

Helena Strömberg
helena.strömberg@rjl.se

Öxnehaga vårdcentral

Eva Hellgren
eva.hellgren@rjl.se

Habo

Habo vårdcentral

Åsa Andersén
asa.andersen@rjl.se

Ewa Stensmo
ewa.stensmo@rjl.se

Kärrsgården

Helena Philipsson
helena.philipsson@habokommun.se

Monica Janeblad
monica.janeblad@habokommun.se

Mullsjö

Mullsjö kommun

Ann-Charlotte Ramefors
ann-charlotte.ramefors@mullsjo.se

Mullsjö vårdcentral

Britt Lundén
britt.lunden@rjl.se