Vi som jobbar på Smittskydd och vårdhygien


Malin Bengnér
Smittskyddsläkare och sektionschef

malin.bengner@rjl.se

010-242 23 34
072-506 64 23

David Edenvik

Bitr. Smittskyddsläkare
david.edenvik@rjl.se
010-242 93 67

 

Amelie Magnander
Hygienläkare

amelie.magnander@rjl.se

010-242 23 57

Ingela Hall
Smittskyddssjuksköterska

ingela.hall@rjl.se

010-242 23 61
072-554 71 70

  • Smittskydd i  Jönköpings län
  • Vaccinationsregistret Svevac
  • Stick- och skärskador

Matilda Bragd
Smittskyddssjuksköterska

matilda.bragd@rjl.se

010-242 23 04
070-537 23 00

  • Smittskydd i Jönköpings län
  • Hygien i Förskola (Hyfs)
  • Stick- och skärskador

Karoline Johansson
Hygiensjuksköterska

karoline.johansson@rjl.se

010-242 50 82
0730-83 41 09

  • Vårdhygien inom slutenvård och öppenvård
  • Mätningar av rätt klädd och rena händer

Per-Olof Svensson

Per-Olof Svensson
Hygiensjuksköterska

per-olof.svensson@rjl.se

010-242 50 83
070-212 19 34

  • Vårdhygien inom slutenvård och öppenvård
  • Medicinsk teknik
  • Desinfektion och sterilisering

Andreas Lägermo
Strama-koordinator

andreas.lagermo@rjl.se

010-242 59 77
0730-39 59 77

  • Samordning av länets Strama-arbete
  • Förvaltningsansvarig Infektionsverktyget
  • Uppföljning och analys av vårdrelaterade infektioner

 

Sofia Wetterbrandt 
Hygiensjuksköterska

sofia.wetterbrandt@rjl.se

010-24 25991
072-554 71 21

  • Vårdhygien inom slutenvård, öppenvård och tandvård
  • Registrering av vårdrelaterade infektioner

Pernilla Johansson
Hygiensjuksköterska

pernilla.johansson@rjl.se

010-242 57 19
072-500 27 86

  • Vårdhygien inom kommunal hälso- och sjukvård

Josefin Olsson
Smittskydds- och hygienadministratör

josefin.olsson@rjl.se

010-242 23 07

  • Stöd för kommunikation och administration på enheten
    • Ärendesamordnare
    • Redaktör för riktlinjer inom enheten
    • Webbredaktör
  • Handläggning av myndighetsärenden
  • Sammanställning av epidemiologisk bearbetning av anmälningar enligt SmL