Navigera till sidans huvudinnehåll

Demens -Uppföljning eventuellt körkort- och vapeninnehav

STYRANDE DOKUMENT RJL 20190520

Körkortsinnehav

Svårvärderade körkortsärenden vid kvarstående osäkerhet efter bedömning hos arbetsterapeut i primärvården:

  • Eksjö – remiss till arbetsterapeut på rehabiliteringscentrum.
  • Värnamo – remiss till arbetsterapeut på rehabiliteringscentrum.
  • Jönköping – remiss till minnesmottagningen, geriatriska kliniken

Personer med medelsvår till svår demens ska inte köra bil. Personer med mild demens kan under vissa omständigheter tillåtas köra bil. Dessa bör regelbundet följas upp och bedömas bland annat vad gäller uppmärksamhet, koncentrationsförmåga, psykomotorisk hastighet, omdöme, insikt, visuspatiala funktioner (synbaserad rumsuppfattning eller rumsorientering) exekutiva funktioner (förmåga att planera, strukturera, ha en avsikt/målinriktning/syfte) och minne. Vid behov av vidare bedömning/testning tag i första hand hjälp av arbetsterapeut i primärvården.

Transportstyrelsen är den myndighet som i Sverige som prövar och beslutar i frågor om körkort. Hinder för innehav av körkort ska handläggas enligt punkterna nedan:

  • Den läkare som vid undersökning av en körkortsinnehavare finner att denna av medicinska skäl är olämplig att ha körkort är, enligt Körkortslagen och Taxitrafiklagen, skyldig att anmäla detta till Transportstyrelsen. Den berörda personen ska informeras om att anmälan till Transportstyrelsen kommer att göras.
  • Om en läkare vid en undersökning eller vid genomgång av journalhandlingar finner det sannolikt att körkortshavaren av medicinska skäl är olämplig att ha körkort och körkortshavaren motsätter sig fortsatt undersökning eller utredning, ska läkaren anmäla förhållandet till Transportstyrelsen.
  • Anmälan ska undertecknas av specialistläkare.
  • Anmälan behöver inte göras om det finns anledning att anta att körkortshavaren kommer att följa läkarens tillsägelse att avstå från att köra körkortspliktigt fordon.

Se länk under Relaterat innehåll, Läkares anmälningsskyldighet, Transportstyrelsen.

Vapeninnehav

Enligt vapenlag (1996:67) 6 kap. 6 § ska en läkare som bedömer att en person av medicinska skäl är olämplig att inneha skjutvapen omedelbart anmäla detta till Polismyndigheten. Kognitiv svikt vid demenssjukdom är ett av de sjukdomstillstånd som kan utgöra ett medicinskt hinder för fortsatt vapeninnehav. Om så är fallet ska personen informeras om att ett intyg kommer att skickas till polismyndigheten. Anmälan behöver inte göras om det med hänsyn till omständigheterna står klart för läkaren att personen inte har tillstånd att inneha skjutvapen.

Sidinformation

Innehållsansvarig

Karin Karlsson

Gäller från

2022-09-19

Version

1.0

Handlingstyp

Vårdriktlinje

Handlingsslag

STYRANDE DOKUMENT

Godkänt av

Karin Karlsson

Dokument-ID

237557

Källa

Evolution