Cosmic Gemensam beställning, uppgifter och kliniska parametrar, manual
Denna sida beskriver huvudfunktioner och egenskaper för Gemensam beställning i Cosmic. Sidan är uppdelad i en inledande introduktion med beskrivning och översikt av fönstret Beställning följt av instruktioner.
Manualen fokuserar huvudsakligen på beställning av aktivitetstyperna uppgifter och kliniska parametrar, men beskriver också övergripande funktioner för aktivitetstyperna radiologi/fysiologi, kemi, mikrobiologi och lokala analyser. För de sistnämnda aktivitetstyperna finns även tillfälligt en särskild manual med mer detaljerad information.
Om Gemensam beställning
Avsedd användning
Gemensam beställning är en funktionalitet i Cosmic som gör det möjligt att beställa olika typer av aktiviteter så som laboratorieundersökningar, radiologi- och fysiologiundersökningar, kliniska parametrar och uppgifter från ett och samma fönster. Beställningen kan antingen göras med fristående aktiviteter eller med hjälp av fördefinierade paket.
Egenskaper och funktioner
Beställningarna hanteras i det gemensamma beställningsfönstret Beställning och består av olika aktiviteter och paket.
Följande aktivitetstyper stöds:
- Kliniska parametrar
- Uppgifter
- Kemi
- Lokala analyser
- Mikrobiologi
- Radiologi/Fysiologi
Framöver kommer fler aktivitetstyper att bli tillgängliga.
Beställningar av Kliniska parametrar och Uppgifter visas i Cosmic Nova (List- och patientvyer) samt i fönstren Enhetsöversikt, Att göra – Patient och Att göra – Enhet.
Fönsteröversikt
Fönstret Beställning
Fönstret gör det möjligt att beställa aktiviteter och paket av olika typer i samma beställning. För varje aktivitet som ingår i beställningen är det möjligt att ange aktivitetsspecifik information. Det är också möjligt att ange information som kommer att vara gemensam för hela beställningen.

Översikt över arbetsyta och paneler
Kategorier (A)
I panelen Kategorier kan man välja vilka beställningsobjekt som ska läggas till i beställningen. Det går att hitta aktiviteter genom att navigera i menyn alternativt fritextsöka i sökfältet överst i panelen.
Intill sökfältet finns ikonen
. Klicka på ikonen för att filtrera vilka labb, röntgenenheter och klinisk fysiologi-enheter som ska vara tillgängliga för aktiviteterna.
Det går att återgå till samtliga kategorier genom att klicka på alternativet Kategorier.
Utkorg (B)
När ett beställningsobjekt har lagts till från panelen Kategorier visas det i arbetsytan Utkorg. Denna panel visar hela beställningen, från det att ett beställningsobjekt läggs till, tills beställningen läggs.
Paket som läggs till visas med en knapp överst i arbetsytan Utkorg. Genom att klicka på knappen visas allt innehåll som lagts till via paketet. Det går att ta bort paketet och dess innehåll genom att klicka på krysset på knappen. Om en aktivitet från ett paket tas bort från utkorgen försvinner knappen, då innehållet i paketet inte längre är komplett.

När aktivitetstyperna kemi, mikrobiologi, radiologi/fysiologi och lokala analyser läggs till i en beställning skapas tillfällen. Tillfällena är uppdelade med avseende på vilken typ aktiviteterna är. Endast en av varje aktivitet kan vara en del av ett tillfälle.
Det är möjligt att skapa ett nytt tillfälle genom att välja alternativet Lägg till tillfälle. Om ett tillfälle är valt när ett beställningsobjekt av samma typ läggs till från panelen Kategorier kommer denna aktivitet att placeras i det tillfället, så länge det inte finns några identiska aktiviteter i detta tillfälle.
Det går att ta bort ett helt tillfälle, eller en aktivitet under ett tillfälle. Till höger om varje tillfälle anges det vilken typ av åtgärd som utförs vid detta tillfälle, t.ex. Spara.
Gemensam information (C)
Via listrutorna Beställande vårdkontakt och Beställande enhet väljs önskade alternativ. Dessa blir gemensamma för hela beställningen. När en vårdkontakt väljs i listrutan Beställande vårdkontakt visas ett dialogfönster med en lista över vårdkontakterna.

Under fliken Urval presenteras de kontakter som är relevanta utifrån enhetsurval, dvs. vårdkontakter kopplade till vissa enheter utifrån användarens arbetsenhet. Under fliken Min vårdgivare visas vårdkontakter från vårdgivarens alla enheter.
För att se de senaste uppdateringarna kan listan uppdateras via tangenten F5 eller knappen Uppdatera lista. Om en vårdkontakt saknas kan den läggas till med knappen Ny vårdkontakt.
Detaljer (D)
I panelen Detaljer är det möjligt att ange specifik information för en viss aktivitet. Panelen visas genom att markera ett eller flera tillfällen eller en eller flera aktiviteter i arbetsytan Utkorg. Flera aktiviteter kan markeras genom att antingen hålla inne tangenten ctrl samtidigt som aktiviteterna markeras eller genom att klicka på rubriken för aktuell aktivitetstyp (t.ex. Uppgifter). Om flera aktiviteter är markerade visas detaljerad information som är gemensam för dessa. Det är inte möjligt att markera flera aktivitetstyper eller tillfällen samtidigt.
Informationen som visas i panelen Detaljer är modulspecifik. Informationen beror på den modul som aktiviteten tillhör och är därför inte densamma för alla aktiviteter. Om de markerade aktiviteterna har olika värden för samma information visas texten Flera värden för dessa specifika värden.
För typerna uppgifter och kliniska parametrar är det möjligt att lägga till tillägg, kommentar, utförare, planerad utförande enhet samt upprepning.
Om en specifik aktivitet (av aktuell aktivitetstyp, se ovan) är markerad i arbetsytan Utkorg är det möjligt att välja vilket tillfälle som aktiviteten ska tillhöra, antingen befintligt eller nytt tillfälle.
Information som visas med ikonen
eller en orange ram runt inmatningsfältet är obligatorisk och det är inte möjligt att göra en beställning utan denna information. För kemi, mikrobiologi och radiologi/fysiologi kan medicinsk information också visas med ikonen
. Detta innebär att informationen är rekommenderad men inte obligatorisk.
Sekretess- och spärrhantering
Gemensam beställning stödjer användandet av sekretessklassning och spärrar. För sekretess visas ikonen
och för spärrad information visas ikonerna
(inre spärr) eller
(yttre spärr).
I fönstret Beställning kan vårdkontakter väljas i listrutan Beställande vårdkontakt. De visas i ett dialogfönster där spärrade och sekretessklassade vårdkontakter presenteras med datum och status men övriga fält är tomma.
En kontakt som är spärrad och/eller sekretessklassad kan aldrig väljas eller föreslås av systemet innan spärren och sekretessklassningen har öppnats.

Kontaktlista med spärrade och sekretessklassade vårdkontakter. Kolumnen STATUS visar texten 'Sekretessklassad information' eller 'Spärrad information'.
Spärrade respektive sekretessklassade vårdkontakter kan öppnas via alternativen Visa sekretessklassade eller Visa spärrade. I dialogrutan Utökad åtkomst väljs vilka vårdkontakter som ska öppnas.

Dialogrutan Utökad åtkomst för sekretessklassade vårdkontakter.
Nödöppning kan användas om man inte kan inhämta patientens samtycke eller om man akut behöver tillgång till alla vårdkontakter. I dialogrutan Utökad åtkomst klickar man på knappen Nödöppning som då öppnar alla vårdkontakter.

Dialogrutan Utökad åtkomst för spärrade vårdkontakter.

Dialogrutan Nödöppning bekräftar att alla inlästa vårdkontakter i listan ska nödöppnas.
I dialogfönstret med de listade vårdkontakterna presenteras även de med yttre spärrade vårdkontakter. En yttre spärr kan inte öppnas i Cosmic.

Söka efter beställningsobjekt
- Öppna fönstret Beställning.
- I panelen Kategorier, sök efter ett beställningsobjekt genom att välja ett av följande alternativ:
Alternativ 1:
Sök med fritext i fältet Sök genom att skriva hela aktivitetsnamnet, paketnamnet eller delar av namnet.
Alternativ 2:
- Öppna någon av kategorierna som visas genom att klicka på ikonen
. - Öppna någon befintlig grupp som tillhör denna kategori eller välj alternativet ’Alla’.
Alternativ 3:
- Lägg till fritextaktiviteter genom att välja Uppgifter och sedan alternativet ’Alla’.
- Skriv in namnet på aktiviteten i inmatningsfältet och lägg till aktiviteten till arbetsytan Utkorg via ikonen
.
Få åtkomst till information i panelen Kategorier
- Öppna fönstret Beställning.
- I panelen Kategorier är det möjligt att få tillgång till mer information innan en beställning görs med följande alternativ:
- Visa vilka paket som en aktivitet tillhör genom att högerklicka på aktiviteten och välja menyalternativet Sök efter paket.
- För aktiviteter av typerna kemi, mikrobiologi och radiologi/fysiologi finns följande alternativ tillgängliga:
- Visa medicinsk information. Om tillämpligt, högerklicka på aktiviteten och välj menyalternativet Medicinsk information.
- Öppna en extern länk för provtagningsanvisning (för kemi och mikrobiologi) alternativt undersökningsinformation (för radiologi/fysiologi). Om tillämpligt, högerklicka på aktiviteten och välj menyalternativet Provtagningsanvisning eller Undersökningsinfo.
- Visa vilka aktiviteter som tillhör en kemiprofil. Expandera profilen genom att klicka på ikonen
.
- Visa vilka aktiviteter som tillhör ett paket genom att klicka på ikonen
.
Hantera favoriter
Lägga till eller ta bort ett beställningsobjekt som favorit
- Öppna fönster Beställning.
- I panelen Kategorier, högerklicka på en aktivitet eller ett paket och välj ’Lägg till som favorit’. Favoriten finns nu tillagd under kategorin Favoriter.
- För att ta bort en favorit, gå till panelen Kategorier, högerklicka på en aktivitet eller ett paket som redan är tillagt som favorit och välj ’Ta bort från favoriter’.
Ställ in att kategorin Favoriter ska öppnas automatiskt
- Öppna fönstret Beställning.
- I panelen Kategorier, välj kategorin Favoriter.
- Längst ner i panelen, välj ’Öppna favoriter vid start’. Nästa gång fönstret Beställning öppnas kommer kategorin Favoriter visas automatiskt.
Hantera otillgängliga favoriter
- Öppna fönstret Beställning.
- I panelen Kategorier, välj kategorin Favoriter.
- Längst ner i panelen, välj ’Visa otillgängliga favoriter’. Alternativet visas bara om det finns favoriter som inte går att beställa. Listan med favoriter uppdateras och de favoriter som inte är tillgängliga på grund av t.ex. inloggad roll/enhet eller valda filter visas som utgråade.
- För att ta bort en av dessa favoriter, högerklicka och välj ’Ta bort som favorit’. Notera att favoriten inte längre kommer finnas tillgänglig oavsett inloggad enhet/roll.
Lägga till ett beställningsobjekt till en beställning
- Öppna fönstret Beställning.
- Välj ett beställningsobjekt i panelen Kategorier.
- Avgör vilket av tillfällena (om applicerbart) som beställningsobjekten ska läggas till i genom att markera aktuellt tillfälle i arbetsytan Utkorg innan de läggs till i beställningen.
- Lägg till beställningsobjekt genom ett av följande alternativ:
- Välj beställningsobjekt och klicka på ikonen
. - Välj beställningsobjekt och dubbelklicka på det.
- Högerklicka på beställningsobjektet och markera menyalternativet Lägg till i beställning.
- Välj beställningsobjekt och tryck på tangenten Retur.
- Välj beställningsobjekt och klicka på ikonen
- Klicka på Klar för att slutföra beställningen.
Hantera en beställning
Ändra tillfälle
- Öppna fönstret Beställning.
- Välj en eller flera aktiviteter av följande typer: kemi, mikrobiologi, radiologi/fysiologi eller lokala analyser.
- I panelen Detaljer, välj ett annat tillfälle i listrutan Tillfälle.
Ta bort en beställning
- Öppna fönstret Beställning.
- Välj ett av följande alternativ i arbetsytan Utkorg:
- Ta bort en aktivitet genom att klicka på ikonen
eller tryck på tangenten Delete. - Ta bort ett tillfälle genom att klicka på ikonen
eller tryck på tangenten Delete. Det är möjligt att ångra ett borttaget tillfälle och dessa relaterade aktiviteter genom att klicka på knappen Ångra i aviseringen. - Klicka på knappen Rensa för att ta bort alla aktiviteter från beställningen.
- Ta bort en aktivitet genom att klicka på ikonen
Redigera del av en beställning
- Öppna fönstret Beställning genom att välja alternativet Redigera för en sparad beställning av någon av följande aktivitetstyper: kemi, mikrobiologi, radiologi/fysiologi eller lokala analyser.
- Redigera beställningen genom att till exempel:
- Lägga till eller ta bort en undersökning/analys från utkorgen.
- Ändra status på beställningen i panelen Detaljer.
- Ändra informationen i panelen Detaljer. Vilken information som kan ändras beror på vilken status beställningen har.
- Klicka på knappen Klar när alla ändringar är gjorda.
Det är inte möjligt att ändra Beställande vårdkontakt eller Beställande enhet då denna information tillhör hela beställningen och inte bara det valda tillfället.
Hantera den gemensamma informationen för en beställning
- Öppna fönstret Beställning.
- Välj informationen som kommer att vara gemensam för hela beställningen i panelen Gemensam information:
- Välj vilken kontakt som beställningen ska tillhöra i listrutan Vårdkontakt. Välj antingen en av de befintliga vårdkontakterna i listan eller klicka på knappen Ny kontakt för att lägga till en ny kontakt.
- Välj beställande enhet i listrutan Beställande enhet.
Den informationen som lagts till i panelen Gemensam information uppdateras även i panelen Detaljer.
Ange detaljerad information i panelen Detaljer
Ange detaljerad information för ett eller flera tillfällen/aktiviteter
- Öppna fönstret Beställning.
- Specifik information för tillfällen, aktiviteter och typer hanteras i panelen Detaljer. Obligatoriska uppgifter är markerade med ikonen
och/eller en orange ram runt textfältet. Rekommenderade uppgifter är markerade med ikonen
. För att hoppa över dessa uppgifter välj kryssrutan Hoppa över rekommenderade frågor.
Välj ett av följande alternativ i arbetsytan Utkorg:- Markera ett tillfälle och ange detaljerade information för detta tillfälle.
- Markera flera tillfällen som tillhör samma typ genom att hålla inne tangenten ctrl samtidigt som du klickar på dem och ange detaljerad information för alla valda tillfällen.
- Markera en aktivitet och ange detaljerad information för denna aktivitet.
- Markera flera aktiviteter av samma typ genom att hålla inne tangenten ctrl samtidigt som du klickar på dem och ange sedan detaljerad information för samtliga markerade aktiviteter.
- Markera en typ och ange detaljerad information för alla tillfällen och aktiviteter som tillhör denna typ.
Ange status för ett tillfälle eller en aktivitet
- Öppna fönstret Beställning.
- Ange åtgärd genom att välja ett av följande alternativ i panelen Detaljer:
För kemi och mikrobiologi:
- Markera ett kemi- eller mikrobiologitillfälle i arbetsytan Utkorg och välj önskat statusalternativ genom att välja Spara, Spara och skriv ut eller Skicka.
För lokala analyser:
- Markera ett tillfälle för lokala analyser i arbetsytan Utkorg och välj ett lämpligt statusalternativ genom att klicka på alternativknapparna Spara, Spara och skriv ut eller Utför och signera.
- Välj ett tillfälle för lokala analyser i arbetsytan Utkorg och lägg till resultatet från någon av aktiviteterna i tillfället. Oavsett tidigare val av status kommer åtgärden att ändras till Utför och signera för hela tillfället.
För radiologi/fysiologi:
- Markera ett tillfälle i arbetsytan Utkorg och välj vilken status beställningen ska sparas som genom att välja alternativknapparna Klar för signering, Signera eller Signera och skicka.
- Klar för signering för att skicka det till fönstret Osignerat och Ovidimerat för signering.
- Signera för att skicka till fönstret Signera radiologibeställningar för att skicka senare.
- Signera och skicka skickar det direkt till radiologi/klinisk fysiologi-enheten.
För uppgifter:
- Markera en aktivitet av typen uppgift i arbetsytan Utkorg och välj önskat statusalternativ genom att klicka i Planera, Starta eller Utför.
För kliniska parametrar:
- Aktiviteter av typen kliniska parametrar kan enbart beställas med status Planera.
Upprepa en aktivitet
- Öppna fönstret Beställning.
- I panelen Detaljer, välj ett alternativ i listrutan Upprepa.
- Fyll i obligatorisk information.
Skriva ut beställningar
Skriva ut provbaserade beställningar
- Öppna fönstret Beställning.
- Ange åtgärd för ett tillfälle genom att välja ett av följande alternativ i panelen Detaljer:
- För kemi och mikrobiologi:
Markera ett kemi- eller mikrobiologitillfälle i arbetsytan Utkorg och välj önskat statusalternativ genom att välja mellan alternativknapparna Spara och skriv ut eller Skicka. Utskrifter av etiketter för provbehållare och provtagningsunderlag kan göras. - För lokala analyser:
Markera ett tillfälle för lokala analyser i arbetsytan Utkorg och välj ett lämpligt statusalternativ genom att klicka på knapparna Spara eller Utför. Utskrifter av etiketter för provbehållare och provtagningsunderlag kan göras.
- För kemi och mikrobiologi:
Skriva ut radiologi/fysiologi-beställningar
- Öppna fönstret Beställning.
- Markera ett tillfälle i arbetsytan Utkorg och välj alternativknappen Skriv ut i panelen Detaljer. Utskriften startas när beställningen slutförts.
- Markera eller avmarkera de objekt som ska skrivas ut i dialogrutan Skriv ut. Förhandsgranska genom att klicka på Förhandsgranska.
- Klicka på Skriv ut.
Sidinformation
Innehållsansvarig
Ellinor Frejegård
Gäller från
2026-03-21
Version
8.0
Handlingstyp
Manual
Handlingsslag
STYRANDE DOKUMENT
Godkänt av
Ellinor Frejegård
Dokument-ID
222750
Källa
Evolution