Denna webbplats använder sig av JavaScript, vilket verkar vara inaktiverat i din webbläsare. För bästa upplevelse och möjlighet att ta del av allt innehåll bör du slå på JavaScript eller byta webbläsare.
Instruktion för avtagning av PEVA gips (klumpfotsbehandling)
Vid redression och gipsning av PEVA kommer man under en period till ett läge med max spetsfot och foten pekande rakt fram. Trots att man har 90 graders vinkel i knät är då är risken stor att gipset glider, med risk för skav som följd. Föräldrarna uppmanas då att åka in till närmaste sjukhus för att ta bort gipsen. Ingen ny gips ska göras, utan det görs på ortopedmottagningen Ryhov närmaste vardag, föräldrarna vet detta och kontaktar själva ortopedmottagningen.
Om man gör det sällan kan det givetvis kännas osäkert hur man ska göra, varför denna instruktion nu gjorts.
Såga med vibrerande gipssåg enl. linjerna på bilden (dessa finns inte på gipsarna i vanliga fall) Efter sågning 1 och 2 kan man lätt bryta upp över låret för hand. Sedan sågas linje 3 och gipset lyfts av.
(I Jönköping kan man hämta den tystare gipssågen på ortopedmottagningen, men glöm inte att ställa tillbaka den.)