Navigera till sidans huvudinnehåll

Vaccin mot vattkoppor

Vattkoppor (Varicella) är en av de mest smittsamma sjukdomarna vi känner till. Vattkoppor drabbar vanligen barn i förskoleåldern och 97 procent av svenska tolvåringar har tecken till immunitet efter genomgången sjukdom. Andelen med immunitet kan vara lägre hos vissa grupper av utrikesfödda. Efter genomgången sjukdom ligger viruset latent i kroppens nervceller och kan senare i livet reaktiveras och orsaka bältros.

Det finns ett regeringsförslag om att införa vattkoppsvaccination i det allmänna vaccinationsprogrammet för barn från och med 2027. Enligt förslaget ska då också barn upp till 18 år som inte är immuna mot vattkoppor sedan tidigare erbjudas så kallad ikapp-vaccination. Förslaget väntas bli godkänt av riksdagen.

Vem rekommenderas vaccination?

I dagsläget kan vaccinet, efter individuell bedömning av specialistläkare, rekommenderas till barn med underliggande sjukdom som sätter ner immunförsvaret och till deras syskon. Dessa barn vaccineras på barnkliniken.

Övriga som önskar vaccin kan vända sig till sin vårdcentral. Barn <1 år vaccineras av länets Barn- och Ungdomsmottagningar. Tonåringar och äldre som aldrig haft vattkoppor kan också rekommenderas vaccination, men får då bekosta vaccinationen själv. De allra flesta vuxna är dock redan immuna. Bland dem som inte tror sig ha haft sjukdomen har ändå >80% skyddande antikroppar. Det är ingen fara att vaccinera någon som redan är immun och analys av serologi behövs därför oftast inte. Om så önskas kan man ändå kontrollera en serologi före vaccination, men detta bekostas i så fall av patienten.

Patientavgifter i Jönköpings län

Vem ska inte vaccineras?

  • Personer med svår immunbrist, så som patienter med akuta och kroniska leukemier, lymfom, övriga tillstånd som påverkar benmärgen eller lymfsystemet, immunosuppression pga hiv, cellulära immunbrister eller immunosuppressiv terapi, inklusive höga doser kortikosteroider.
  • Personer med säkerställd överkänslighet mot någon beståndsdel i vaccinet eller som fått en svår allergisk reaktion inom 48 timmar efter tidigare dos.
  • Gravida. Graviditet ska även undvikas under en månad efter vaccinationen
  • Personer med pågående akut sjukdom med feber.

Vaccin och intervall

De olika levande försvagade vaccin som idag finns på marknaden betraktas som likvärdiga. Vaccinen ges i två doser, från (9-)12 månaders ålder med minst 4, men helst 6 veckors mellanrum.

Skyddseffekt

Nästan alla småbarn utvecklar antikroppar mot vattkoppsvirus redan efter en dos vaccin men för ett långsiktigt skydd mot vattkoppor behövs två doser. Vid vaccinering i vuxenåldern eller efter puberteten utvecklas antikroppar hos cirka 80 procent av de vaccinerade efter en dos, och hos så gott som 100 procent efter två doser.  Skyddet är sannolikt livslångt. Det finns en liten risk att få bältros senare i livet även av vaccinstammen, men risken är betydligt lägre än efter naturlig infektion.

Biverkningar

Vaccinet kan orsaka rodnad, svullnad och ömhet på injektionsstället under några dagar. En lindrigare form av sjukdomen med enstaka blemmor eller (i sällsynta fall) blåsor kan uppträda 1-2 veckor efter vaccinationen hos cirka fem procent av de vaccinerade.