Navigera till sidans huvudinnehåll

Vi som jobbar på Smittskydd och vårdhygien

imaget4vt.png

Malin Bengnér

Smittskyddsläkare

Sektionschef

malin.bengner@rjl.se

010-242 23 34

072-506 64 23

blobid1.png

David Edenvik

Bitr. Smittskyddsläkare

Vaccinsamordnare

david.edenvik@rjl.se

010-242 93 67

072-206 08 43

blobid2.png

Amelie Magnander

Hygienläkare

amelie.magnander@rjl.se

010-242 23 57

 

blobid3.png

Ingela Hall

Smittskyddssjuksköterska

ingela.hall@rjl.se

010-242 23 61

072-554 71 70

  • Smittskydd i  Jönköpings län

blobid4.png

Matilda Bragd

Smittskyddssjuksköterska

matilda.bragd@rjl.se

010-242 23 04

070-537 23 00

  • Smittskydd i Jönköpings län
  • Hygien i Förskola

blobid5.png

Karoline Johansson

Hygiensjuksköterska

karoline.johansson@rjl.se

010-242 50 82

0730-83 41 09

  • Vårdhygien inom slutenvård och öppenvård
  • Mätningar av rätt klädd och rena händer

blobid6.png

Andreas Lägermo

Hygiensjuksköterska

andreas.lagermo@rjl.se

010-242 59 77

0730-39 59 77

  • Vårdhygien inom slutenvård och öppenvård

blobid8.png

Pernilla Johansson

Hygiensjuksköterska

pernilla.johansson@rjl.se

010-242 57 19

072-500 27 86

  • Vårdhygien inom kommunal hälso- och sjukvård

imagec0l2s.png

Josefin Olsson

Utredare

josefin.olsson@rjl.se

010-242 23 07

070-212 19 34

  • Stöd för kommunikation och administration på enheten
  • Koordinator covid-19 vaccination 
  • Webbredaktör

imageuvfvx.png

Carl Fridolfsson

Strama-koordinator

carl.fridolfsson@rjl.se

010-242 59 11

0730-98 78 75

  • Samordning av länets Strama-arbete
  • Uppföljning och analys av vårdrelaterade infektioner

imagexa9zb.png

Sara Björserud

Hygienssjuksköterska

sara.bjorserud@rjl.se 

010-242 59 91

070-554 71 21

  • Vårdhygien inom slutenvård och öppenvård

imageco7ln.png

Linda Thuresson

Hygienssjuksköterska

linda.thuresson@rjl.se

010-242 57 18

070-204 62 15

  • Vårdhygien inom primärvården