Navigera till sidans huvudinnehåll

Kontaktuppgifter rehabkoordinatorer och processledare Region Jönköpings län

Processledare

Ann-Britt Ekvall
Processledare
Regionledningskontoret, Folkhälsa och sjukvård
Adress: Region Jönköpings län, Box 1024, 551 11 Jönköping
010-242 41 37, 070-612 41 37 
ann-britt.ekvall@rjl.se

S

Astrid Nordvall Persson 
Processledare Höglandets primärvårdsområde samt verksamhetsområde Kirurgisk vård och Medicinsk vård.
Adress: Höglandssjukhuset Eksjö, Hus 18, 575 81 Eksjö 
073-056 87 37
astrid.nordvall.persson@rjl.se

Sandra Ekeberg Gosse
Processledare Värnamo primärvårdsområde
Adress: Vaggeryds vårdcentral, Lundavägen 23, 567 31 Vaggeryd
073-076 07 99
sandra.ekeberg.gosse@rjl.se

Rehabkoordinatorer vårdcentral Höglandet

Aneby kommun

Aneby vårdcentral
Jennie Fransson 010-243 38 42, tisdagar och onsdagar
jennie.fransson@rjl.se

Eksjö kommun

Bra Liv Eksjö vårdcentral 
Ewa Maria Nelander 010-243 73 85
ewamaria.nelander@rjl.se

Bra Liv Eksjö vårdcentral, filial Mariannelund 
Anna-Karin Axelsson 010-243 73 91
anna.karin.axelsson@rjl.se

Nässjö kommun

Bra Liv Bodafors vårdcentral
Linda Hagman 010-243 37 24
linda.hagman@rjl.se

Bräcke Diakoni vårdcentral Nyhälsan Nässjö
Linn Högberg 010-243 39 38
linn.hogberg@rjl.se

- Bräcke Nyhälsan Forserum filial 
Rebekah Svalbring 010-243 39 38
rebekah.svalbring@rjl.se

Nässjö läkarhus
Zandra Ljunggren 010-243 2844
zandra.ljunggren@rjl.se

Bra Liv Nässjö vårdcentral 
Britt-Inger Allgurin 010-243 30 22
britt-inger.allgurin@rjl.se

Rebecca Petersson 010-243 33 63
rebecca.petersson@rjl.se

Sävsjö kommun

Bra Liv Sävsjö vårdcentral 
Theresé Krig 010-243 86 70
therese.krig@rjl.se

Bra Liv Sävsjö vårdcentral , Vrigstad filial
Elin Friman 010-243 88 35
elin.friman@rjl.se

Tranås kommun

Vårdcentralen Tranan (fd Tranås läkarhus)
Adema Tatlic 010-243 98 67
adema.tatlic@rjl.se

Bra liv Tranås vårdcentral
Josefin Andersson 010-243 96 24
josefin.a.andersson@rjl.se

Pernilla Emilsson 010 243 98 27 
pernilla.emilsson@rjl.se 

Vetlanda kommun

Bra Liv Landsbro vårdcentral 
Sofia Karlsson 010-243 25 11, 010-243 25 26
sofia.v.karlsson@rjl.se

Bra Liv Vetlanda vårdcentral 
Sandra Andersson 
sandra.a.andersson@rjl.se

Johanna Wahlfridsson 010-2432268
johanna.wahlfridsson@rjl.se

Vitala vårdcentral (fd Unicare)
Emma Hektor 010-243 26 14, 073-075 81 80
emma.hektor@rjl.se

Vårdcentralen Aroma
Ulla-Pia Karlsson 010-243 27 84
ulla-pia.karlsson@rjl.se

Anders Henriksson 010-243 27 84
anders.henriksson@rjl.se

Rehabkoordinatorer Höglandssjukhuset

Kvinnokliniken, Eksjö
Anni Mållberg 010-243 72 54 
anni.mållberg@rjl.se

Medicin- och geriatrikkliniken, Eksjö
Helen Forsell 010-243 72 91
helen.forsell@rjl.se

Ortopedkliniken, Eksjö
Anni Mållberg 010-243 72 54 
anni.mållberg@rjl.se 

Psykiatriska mottagningen, Nässjö
Lena Petersson, födelsedag 1-15
010-243 36 06
lena.a.petersson@rjl.se

Malin Hylleblad, födelsedag 16-31
010-243 36 88, telefontid vardagar kl 08.00-09.00. Be att få prata med Malin.
psykiatriskamott.nassjo@rjl.se Skriv att mailet ska till Malin Hylleblad.

Psykiatriska mottagningen, Tranås
Christin Sparväng 010-243 97 12 
christin.sparvang@rjl.se

Psykiatriska mottagningen, Vetlanda
Ann-Kristin Karlsson 010-243 23 25
ann-kristin.karlsson@rjl.se  

Emma Ekegren 010-243 23 33
emma.ekegren@rjl.se

Psykiatriska mottagningen, Eksjö 
Emma Ekegren 010-243 79 31 
emma.ekegren@rjl.se

Helen Forsell 010-243 72 91
helen.forsell@rjl.se

Rehabmedicinska kliniken, dagrehab Nässjö
Lena Björnholm 010-243 30 78
lena.bjornholm@rjl.se

Rehabkoordinatorer vårdcentral Jönköpingsområdet

Bankeryd vårdcentral Bra Liv
Jacqueline Gustafsson - nås via mail
jacqueline.gustafsson@rjl.se  

Bräcke diakoni vårdcentral Lokstallarna
Hanna Ottevik, arbetar deltid - nås via mail
hanna.ottevik@rjl.se

Gränna vårdcentral Bra Liv
Susanne Höglund 010-242 49 71
susanne.i.hoglund@rjl.se

Habo vårdcentral Bra Liv 
Emma Darwall 010-242 48 47, arbetar förmiddagar
emma.darwall@rjl.se

Hälsan 1 vårdcentral Bra Liv
Helena Gustafsson 010-242 54 73
helena.gustafsson@rjl.se

Hälsan 2 vårdcentral  Bra Liv
Pia Börjesson, 010-242 58 74
pia.borjesson@rjl.se

Kungshälsan vårdcentral Bra Liv 
Elin Evaldsson, 010-242 35 57 
elin.evaldsson@rjl.se

Läkarhuset Öster vårdcentral + Läkarhusets filialer
Annelen Dahl 010-242 82 39
annelen.dahl@rjl.se

Mullsjö vårdcentral Bra Liv
Sofia Karlsson - nås via mail
sofia.a.karlsson@rjl.se 

Norrahammar vårdcentral Bra Liv
Anna Fagerberg 010-242 39 16
anna.fagerberg@rjl.se

Rosenhälsan vårdcentral Bra Liv
Jennifer Israelsson 010-242 96 63
jennifer.israelsson@rjl.se

Rosenlund vårdcentral Bra Liv 
Johanna Andersson, 010-242 44 89
johanna.d.andersson@rjl.se

Råslätt vårdcentral Bra Liv
Ming Thongchai 010-242 37 31 
ming.thongchai@rjl.se

Cajsa Jansson 010-242 37 28
cajsa.jansson@rjl.se

Tenhult vårdcentral Bra Liv
Jennifer Israelsson 010-242 96 63
jennifer.israelsson@rjl.se

Wasa vårdcentral
Filip Olausson 010-242 88 02 (jan-sept 2022)
filip.olausson@rjl.se

Föräldraledig, åter oktober 2022
Johannes Edlund 010-242 88 02
johannes.edlund@rjl.se

Wetterhälsan
Cecilia Klaesson, Caroline Ekström och Anni Ljusegren 
010-242 66 91
rehabkoordinator.wetterhalsan@rjl.se

Öxnehaga vårdcentral Bra Liv
Eva Svensson 010-242 36 34
eva.svensson@rjl.se

Rehabkoordinatorer Länssjukhuset Ryhov

Psykiatrisk mottagning, team 1 och 2
Ida Hammarlund 010-242 56 59
ida.hammarlund@rjl.se 

Psykiatrisk mottagning, team 3 och 4
Ingemar Gahne 010-242 32 96
ingemar.gahne@rjl.se

NP-teamet
Emmie Paulin 010-242 33 16 
emmie.paulin@rjl.se

Caroline Elgh 010-242 32 02
caroline.elgh@rjl.se

Beroendemottagningen
Kontakta i första hand Kerstin Andrén
Kerstin Andrén 010-242 32 88
kerstin.andren@rjl.se

Jill Christensson 010-242 85 37
jill.christensson@rjl.se

Medicinkliniken
Ann Leijon 010-242 34 78
ann.leijon@rjl.se

Reumatologen
vakant, hänvisas till Ann Lejon.

Onkologklinken, cancervården
Anna-Lena Nordlund 010-242 62 32
anna-lena.nordlund@rjl.se

Ortopedkliniken
Mirjam Melkersson 010-242 18 90
mirjam.melkersson@rjl.se

Rehabiliteringsmedicinska kliniken
Maria Björn Junvik 010-242 26 08
maria.bjorn.junvik@rjl.se

Ulrika Ostenfeldt 010-242 26 07
ulrika.ostenfeldt@rjl.se

Rehabkoordinatorer vårdcentral Värnamoområdet

Apladalen vårdcentral
Natalie Valdes 010-244 08 11 - nås säkrast via mail 
natalie.valdes@rjl.se

Gislaved vårdcentral och Gislaved vårdcentral filial Anderstorp Bra Liv
Marie-Louise Klang 010-244 28 88
marie-louise.klang@rjl.se8
Caroline Forss 010-244 20 04
caroline.forss@rjl.se

Gislehälsan
Jenny Niklasson 010-244 29 35
jenny.niklasson@rjl.se

Gnosjö vårdcentral Bra Liv 
Malin Stillman - nås via mail
malin.stillman@rjl.se

Rydaholm vårdcentral Bra Liv
Johanna Granevåg Skoogh - nås via mail
johanna.granevagskoogh@rjl.se

Skillingaryd vårdcentral Bra Liv
Maria Weber 010-244 03 24 - onsdagar, övrig tid via receptionen 010-244 03 01
maria.weber@rjl.se

Smålandsstenar vårdcentral och Smålandsstenar vårdcentral Reftele filial Bra Liv
Tillfällig kontaktperson enhetschef Ann-Charlotte Andersson - 010-244 22 89
ann-charlotte.andersson@rjl.se

Vaggeryd vårdcentral Bra Liv
Sandra Ekeberg Gosse 073-076 07 99 - nås säkrast via mail
sandra.ekeberg.gosse@rjl.se

Vråen vårdcentral Bra Liv
Johanna Granevåg Skoogh - nås via mail
johanna.granevagskoogh@rjl.se 

Väster vårdcentral Bra Liv
Cecilia Karlsson - nås via mail
cecilia.d.karlsson@rjl.se

Rehabkoordinatorer Värnamo sjukhus

Medicinkliniken
Linda Westlund 010-244 78 50  - Tillgänglig på telefon eftermiddagar  torsdagar och tisdagar. Övrig tid mail.
linda.a.westlund@rjl.se

Ortopedkliniken
Lena Oskarsson 010-244 78 33 - måndag, onsdag och fredag kl 13-16
lena.oskarsson@rjl.se

Psykiatriska kliniken
mottagning 1
(beroendemottagning)
Helena Andreasson Hjort 010-244 97 85
helena.andreasson-hjort@rjl.se

mottagning 2 (patienter med födelsedag 16-31)
Caroline Forland 010-244 97 78 
caroline.forland@rjl.se

mottagning 3 (patienter med födelsedag 1-15)
Carina Karlsson 010-244 97 26
carina.karlsson@rjl.se

mottagning 4 (psykosmottagning) + projekt Samverkansteam via Finnvedens samordningsförbund
Larisa Sitarevic 010-244 97 74
larisa.sitarevic@rjl.se

Rehabmedicinska kliniken, dagrehab Värnamo
Ulrika Ostenfeldt 010-242 26 07
ulrika.ostenfeldt@rjl.se