Navigera till sidans huvudinnehåll

Kontaktuppgifter rehabkoordinatorer och processledare Region Jönköpings län

Processledare

Ann-Britt Ekvall
Processledare
Regionledningskontoret, Folkhälsa och sjukvård
Adress: Region Jönköpings län, Box 1024, 551 11 Jönköping
010-242 41 37, 070-612 41 37 
ann-britt.ekvall@rjl.se

Astrid Nordvall Persson 
Processledare Höglandets primärvårdsområde samt specialiserad vård (ej psykiatrin)
Adress: Höglandssjukhuset Eksjö, Hus 18, 575 81 Eksjö 
073-056 87 37
astrid.nordvall.persson@rjl.se

Sandra Ekeberg Gosse
Processledare Värnamo och Jönköping primärvårdsområde samt psykiatrin
Regionledningskontoret, Folkhälsa och sjukvård
Adress: Region Jönköpings län, Box 1024, 551 11 Jönköping
073-076 07 99
sandra.ekeberg.gosse@rjl.se

Rehabkoordinatorer vårdcentral Höglandet

Aneby kommun

Aneby vårdcentral
 010-243 38 42, tisdagar och onsdagar

Eksjö kommun

Bra Liv Eksjö vårdcentral 
Ewa Maria Nelander 010-243 73 85
ewamaria.nelander@rjl.se

Sara Persson
Sara Persson

Mariannelund filial
Anna-Karin Axelsson, vanligtvis tillgänglig tisdag em och torsdag. Kontakt via mail.
anna.karin.axelsson@rjl.se

Nässjö kommun

Bra Liv Bodafors vårdcentral
Britt-Inger Allgurin 010-2433700 
britt-inger.allgurin@rjl.se

Bra Liv Nässjö vårdcentral 
Rebecca Petersson 010-243 33 63
rebecca.petersson@rjl.se

Amanda Stork 010-243 30 22
amanda.stork@rjl.se

Bräcke Diakoni vårdcentral Nyhälsan Nässjö
Rebekah Svalbring 010-243 39 38
rebekah.svalbring@rjl.se

Nässjö läkarhus
Malin Eidehall 010 24 32 808
malin.eidehall@rjl.se

Sävsjö kommun

Bra Liv Sävsjö vårdcentral 
Theresé Krig 010-243 86 70
therese.krig@rjl.se

Eva-Marie Karlsson
eva-marie.karlsson@rjl.se

Vrigstad filial
Elin Friman 010-243 88 35
elin.friman@rjl.se

Tranås kommun

Vårdcentralen Tranan (fd Tranås läkarhus)
Adema Tatlic 010-243 98 67
adema.tatlic@rjl.se

Bra liv Tranås vårdcentral
Josefin Andersson 010-243 96 24
josefin.a.andersson@rjl.se

Pernilla Emilsson 010 243 98 27 
pernilla.emilsson@rjl.se 

Vetlanda kommun

Bra Liv Landsbro vårdcentral 
Sofia Karlsson 010-243 25 11, 010-243 25 26
sofia.v.karlsson@rjl.se

Bra Liv Vetlanda vårdcentral 
Sandra Andersson 
sandra.a.andersson@rjl.se

Johanna Wahlfridsson 010-243 22 68
johanna.wahlfridsson@rjl.se 

Linda Snygg Aronsson 010-243 22 46
Linda Snygg Aronsson

Vitala vårdcentral
Emma Hektor 010-243 26 14, 073-075 81 80
emma.hektor@rjl.se

Vårdcentralen Aroma
Sofie Toll Corin 010-243 27 84
sofie.toll.corin@rjl.se 

Rehabkoordinatorer Höglandssjukhuset

Kvinnokliniken, Eksjö
Ingela Billevik 010-243 72 54 
ingea.billevik@rjl.se

Medicin- och geriatrikkliniken, Eksjö
Maria Sträng 010-243 72 91
maria.strang@rjl.se

Ortopedkliniken, Eksjö
Ingela Billevik 010-243 72 54 
ingea.billevik@rjl.se

Psykiatriska mottagningen, Nässjö
Lena Petersson, födelsedag 1-15
010-243 36 06
lena.a.petersson@rjl.se

Malin Hylleblad, födelsedag 16-31
010-243 36 88, telefontid vardagar kl 08.00-09.00. Be att få prata med Malin.
psykiatriskamott.nassjo@rjl.se Skriv att mailet ska till Malin Hylleblad.

Psykiatriska mottagningen, Tranås
Charlotta Alexandersson 010-243 97 12 
charlotta.alexandersson@rjl.se

Psykiatriska mottagningen, Vetlanda
Ann-Kristin Karlsson 010-243 23 25
ann-kristin.karlsson@rjl.se 

Emma Ekegren 010-243 23 33
emma.ekegren@rjl.se 

Psykiatriska mottagningen, Eksjö 
Emma Ekegren 010-243 79 31 
emma.ekegren@rjl.se

Helen Forsell 010-24 356 85 
helen.forsell@rjl.se

Rehabmedicinska kliniken, dagrehab Nässjö
Lena Björnholm 010-243 30 78
lena.bjornholm@rjl.se

Rehabkoordinatorer vårdcentral Jönköpingsområdet

Bankeryd vårdcentral Bra Liv
Helena Söderberg - nås via mail
helena.soderberg@rjl.se
Jacqueline Gustafsson - Föräldraledig  

Bräcke diakoni vårdcentral Lokstallarna
Hanna Ottevik, arbetar deltid - nås via mail
hanna.ottevik@rjl.se

Gränna vårdcentral Bra Liv
Susanne Höglund 010-242 49 71
susanne.i.hoglund@rjl.se

Habo vårdcentral Bra Liv 
Camilla Sund 010-242 48 47
camilla.sund@rjl.se

Hälsan 1 vårdcentral Bra Liv
Helena Gustafsson 010-242 54 73
Helena.gustafsson@rjl.se

Hälsan 2 vårdcentral  Bra Liv
Jennie Fransson - nås via mail
jennie.fransson@rjl.se

Kungshälsan vårdcentral Bra Liv 
Elin Evaldsson, 010-242 35 57 
elin.evaldsson@rjl.se

Läkarhuset Öster vårdcentral + Läkarhusets filialer
Annelen Dahl 010-188 53 78
annelen.dahl@rjl.se
Daniel Ottehall - nås säkrast via mail
daniel.ottehall@rjl.se

Mullsjö vårdcentral Bra Liv
Maria Jonsson - nås på tfn 0730-58 44 87 onsdagar och torsdagar - nås via mail övrig tid 
maria.c.jonsson@rjl.se

Norrahammar vårdcentral Bra Liv
Anna Fagerberg 010-242 39 16
anna.fagerberg@rjl.se
Cathrin Sandström von Knorring 010-242 39 33
cathrin.sandstrom.vonknorring@rjl.se

Rosenhälsan vårdcentral Bra Liv
Jennifer Israelsson 010-242 96 63
jennifer.israelsson@rjl.se

Rosenlund vårdcentral Bra Liv 
Johanna Andersson 010-242 44 89
johanna.d.andersson@rjl.se
Izabell Almén 010-242 44 88
izabell.almen@rjl.se

Råslätt vårdcentral Bra Liv
Ming Thongchai 010-242 37 31 
ming.thongchai@rjl.se
Kristina Arvidsson - nås säkrast via mail
kristina.arvidsson@rjl.se

Tenhult vårdcentral Bra Liv
Jennifer Israelsson 010-242 96 63
jennifer.israelsson@rjl.se

Wasa vårdcentral
Baris Ferahcan - nås säkrast via mail
baris.ferahcan@rjl.se

Wetterhälsan
Caroline Ekström och Anni Ljusegren 
010-242 66 91
rehabkoordinator.wetterhalsan@rjl.se

Öxnehaga vårdcentral Bra Liv
Eva Svensson 010-242 36 34
eva.svensson@rjl.se

Rehabkoordinatorer Länssjukhuset Ryhov

Psykiatrisk mottagning, team 1 och 2
Ida Hammarlund 010-242 56 59
ida.hammarlund@rjl.se 

Psykiatrisk mottagning, team 3 och 4
Ingemar Gahne 010-242 32 96
ingemar.gahne@rjl.se

NP-teamet
Caroline Elgh 010-242 32 02 (patienter med födelsedag 1-15)
caroline.elgh@rjl.se
Emma Sörman 010-242 33 16 (patienter med födelsedag 16-31)
emma.sorman@rjl.se

Beroendemottagningen
Ann-Sofie Lindgren 010-242 85 37 - nås säkrast via mail
ann-sofie.lindgren@rjl.se

Medicinkliniken (inkl reumatologen)
Ann Leijon 010-242 34 78
ann.leijon@rjl.se 

Onkologklinken, cancervården
Anna-Lena Nordlund 010-242 62 32
anna-lena.nordlund@rjl.se

Ortopedkliniken
Eva Harry 010-242 18 80
eva.harry@rjl.se

Rehabiliteringsmedicinska kliniken
JoEllyn Leimola 010-242 26 07 
JoEllyn Leimola
Maria Björn Junvik 010-242 26 08
maria.bjorn.junvik@rjl.se 

Rehabkoordinatorer vårdcentral Värnamoområdet

Apladalen vårdcentral
Weronica Johansson 010-244 08 11 - nås säkrast via mail 
weronica.johansson@rjl.se

Gislaved vårdcentral och Gislaved vårdcentral filial Anderstorp Bra Liv
Caroline Forss 010-244 20 04 - dag 1-15
caroline.forss@rjl.se
Marie-Louise Klang 010-244 28 88 - dag 16-31
marie-louise.klang@rjl.se

Gislehälsan
Jenny Niklasson 010-244 29 35
jenny.niklasson@rjl.se

Gnosjö vårdcentral Bra Liv 
Maria Andersson - 072-206 19 36 - tillgänglig onsdagar & fredagar, nås säkrast via mail
maria.c.andersson@rjl.se

Rydaholm vårdcentral Bra Liv
Kontaktperson Charlotte Andersson - 010-244 17 65
rydaholmsvardcentral@rjl.se

Skillingaryd vårdcentral Bra Liv
Suzana Matijevic 010-244 03 85 
suzana.matijevic@rjl.se

Smålandsstenar vårdcentral och Smålandsstenar vårdcentral Reftele filial Bra Liv
Nena Stamenkovic - 010-244 22 55 - nås säkrast via mail
nena.stamenkovic@rjl.se

Vaggeryd vårdcentral Bra Liv
Lena Estlund - nås säkrast via mail
lena.estlund@rjl.se

Vråen vårdcentral Bra Liv
Nermina Smajlovic - 072-204 63 25 - nås säkrast via mail
nermina.smajlovic@rjl.se
Maria Andersson - tillgänglig tisdagar & fredagar, nås via mail
maria.c.andersson@rjl.se

Väster vårdcentral Bra LivRydaholm
Cecilia Karlsson - nås via mail
cecilia.d.karlsson@rjl.se

Rehabkoordinatorer Värnamo sjukhus

Medicinkliniken
Elma Sabic - tis och tors eftermidag, 010-24 47 845
-elma.sabic@rjl.se

Ortopedkliniken
Lena Oskarsson 010-244 78 33 - måndag, onsdag och fredag kl 13-16
lena.oskarsson@rjl.se

Psykiatriska kliniken
mottagning 1
(beroendemottagning)
Helena Andreasson Hjort 
helena.andreasson-hjort@rjl.se

mottagning 2 (patienter med födelsedag 16-31)
Caroline Forland 
caroline.forland@rjl.se

mottagning 3 (patienter med födelsedag 1-15)
Carina Karlsson 
carina.karlsson@rjl.se

mottagning 4 (psykosmottagning)
+ projekt Samverkansteam via Finnvedens samordningsförbund
Larisa Sitarevic 
larisa.sitarevic@rjl.se

Rehabmedicinska kliniken, dagrehab Värnamo
JoEllyn Leimola
010-242 26 07 - nås säkrast via mail
JoEllyn Leimola