MittVaccin, söka och lägga till patient, manual
Dokumentet innehåller en beskrivning hur du söker fram en befintlig patient i MittVaccin och hur du lägger till en ny patient inklusive patient med reservnummer. Detta kan göras av behörigheterna ”Läkare”, ”Sjuksköterska”, ”Sjuksköterska med ordinationsrätt” och ”Vårdadministratör”.
Söka fram patient
Det finns flera sätt att söka fram patienter. Rekommendationen är att du främst använder dig av personnummer (legitimationskontroll). Ibland (t.ex. om du ska ordinera vaccin i förväg till bokade patienter) kan det vara aktuellt att söka fram patienten genom fliken Bokningar.
Söka fram patient via Sök kund
- Klicka på fliken Kunder högst upp.
- Ange personnummer (12 siffror) eller namn i sökfältet för att söka fram en patient. Sökfunktionen aktiveras efter 5 tecken.
- När patienten är registrerad på mottagningen visas namn och personnummer under sökningen. Du får även träff om patienten fyllt i hälsodeklaration eller bokat tid online via MittVaccins bokningssida. Klicka på raden för att öppna patientens journal.
- Om patienten inte är registrerad på mottagningen får du ingen sökträff. Du måste då registrera patienten. Se Lägg till ny kund nedan.
Söka fram patient via bokning
- Klicka på fliken Bokningar högst upp.
- Klicka på önskad dag som du vill se bokningar för.
- Ändra till visningsläge Lista för att se bokningarna på ett tydligare sätt.
- Klicka på den bokning du vill öppna. Rutan Bokningsinfo öppnas. Härifrån kan du ordinera (klicka på Starta vaccination), gå till patientens journal (klicka på patientens namn) eller ändra och avboka patientens bokade tid.
Lägg till ny patient
- Om du inte får någon sökträff när du söker på patienten i Sök kund kommer knappen Lägg till kund upp under sökningen. Klicka på knappen för att komma till vyn Lägg till ny kund.

Du kan även komma till Lägg till ny kund via menyn till vänster. - I Lägg till ny kund, ange patientens personnummer. Går du via knappen Lägg till kund i Sök kund är personnumret förifyllt.
- Klicka på knappen Hämta från PU-tjänsten.
- Patientens adressuppgifter hämtas. Om patienten lagt in mobilnummer och e-post i 1177 och angett att digitala notifieringar önskas hämtas även dessa uppgifter. Om inte lägg till kontaktuppgifter manuellt. Du kan även fylla i vilken kontaktväg patienten önskar (SMS, E-post eller Båda). Mobilnummer eller e-post behövs för att patienten ska kunna få bokningsbekräftelser och påminnelser. Det går bra att lägga till utländska mobilnummer. Om det är ett nyfött barn som du ska lägga till som ännu inte fått något namn måste du fylla i något i fältet Förnamn (t.ex. flicka el pojke). Fältet får inte lämnas tomt.
Om patienten saknas i PU-tjänsten (t.ex. utvandrad person) måste alla uppgifter fyllas i manuellt.
Klicka på Spara.
- Patienten är nu registrerad och har fått en journal i MittVaccin.
OBS! När du lägger till en patient som har skyddad identitet hämtas inga uppgifter från PU-tjänsten. Texten ”Denna kunds information kan ej visas pga. skyddade personuppgifter” visas och patienten får texten SKYDDAD som för- och efternamn. Uppgifter om telefonnummer, mailadress och adress får inte anges.
Lägg till patient med reservnummer
För patienter som saknar svenskt personnummer behövs ett reservnummer. Har patienten ett reservnummer sedan tidigare använder du det. Saknar patienten reservnummer måste du först ta fram ett reservnummer enligt vanlig rutin i Cosmic.
OBS! Det går inte att lägga till en patient med reservnummer om du har loggat in i MittVaccin via integrationen i Cosmic. Du måste logga in i MittVaccin i icke integrerat läge (via webbläsare) för att kunna göra detta.
För att lägga till en patient med reservnummer:
- Klicka på fliken Kunder högst upp.
- Klicka på Lägg till ny kund i menyn till vänster.
- Klicka på Lägg till kund med reservnummer.
- Fyll i Reservnummer (12 tecken). Reservnumret ska anges i följande format: YYYYXXXXAXXX (t.ex.19550505A555). Då kommer det att fungera att gå via Cosmic och få fram patienten i MittVaccin.
- Ange Födelsedatum genom att välja År, månad och datum i rullisterna. Detta behövs för att Mittvaccin ska kunna räkna ut korrekt ålder på patienten.
- Ange Förnamn, Efternamn, Adressuppgifter, ev Mobilnummer (går att lägga till utländska mobilnummer) och eventuellt om det finns någon annan viktig information.
- Välj Kön.
- Klicka på Spara.
- Patienten är nu registrerad och har fått en journal i MittVaccin.
Sidinformation
Innehållsansvarig
Carolina Andersson
Gäller från
2026-03-25
Version
14.0
Handlingstyp
Manual
Handlingsslag
STYRANDE DOKUMENT
Godkänt av
Carolina Andersson
Dokument-ID
207909
Källa
Evolution